Pondělí - pátek | 08:00 - 11:30 |
14:30 - 20:00 | |
Sobota | 14:00 - 18:00 |
Neděle | zavřeno |
Pro potřeby hospitalizace využíváme kotce, které jsou určeny výhradně pro drobné savce a jsou odděleny od hospitalizace jiných druhů (psi, kočky, plazi, ptáci). Konstrukční řešení se snaží dosáhnout maximálního bezpečí (zejména malá rozteč mříží, zaoblené okraje) a pohodlí pro pacienta (závěsné hamaky, tunely, pelíšky, rohové záchody). Kotce jsou umístěny nad sebou, takže pacienti na sebe vzájemně nevidí.
Každý pacient má k dispozici svůj vlastní kotec, který je vždy připraven tak, aby maximálně splňoval jeho požadavky a návyky. Pro každý kotec je také k dispozici infuzní pumpa, která v případě potřeby umožňuje přesné kontinuální dávkování malých objemů infuzní. V rámci pooperační hospitalizace či při potřebách intenzivní péče jsou pacienti umisťováni do inkubátorů s pravidelným monitoringem teploty. U rizikových pacientů je zde možné monitorovat životní funkce a napojením oxygenátoru na inkubátor zvýšit tak saturaci kyslíku.
Stomatologie představuje dlouhodobě v medicíně králíků a hlodavců jeden z nejdůležitějších oborů. Pro důkladnou diagnostiku stomatologických pacientů využíváme kromě důkladného klinického vyšetření také metody zobrazovací diagnostiky (intraorální RTG, CB-CT, orální videoendoskopii), které jsou pro správné navržení postupu léčby nezbytností.
Abychom mohli našim pacientů nabídnout nejlepší možnou péči v oboru stomatologie, zřídili jsme v roce 2013 zcela nový, výhradně stomatologický operační sál. Místnost je z hygienických důvodů zcela oddělena od ostatních provozních prostor kliniky. Centrálním bodem sálu je elektricky zdvižný operační stůl se stomatologickou výlevkou. Samostatná jednotka pro inhalační anestezii vybavená kompletním monitoringem vitálních funkcí zajišťuje bezpečnou anestezii po celou dobu ošetření. Vedle operačního světla se v dosahu nachází digitální intraorální rentgen (fa. Planmeka), který patří mezi nejčastěji používané stomatologické rentgeny v humánní medicíně. S rentgenem pracuje operatér tudíž přímo během zákroku (kontrola stavu kořenů a čelistí, diagnostika apikální abscedace, kontrolní postextrakční snímky). Zvláště pro potřeby drobných savců využíváme navíc malou videoendoskopickou soupravu, která je rovněž umístěna v dosahu stolu. Díky tomuto videoendoskopu lze například vyšetřovat stoličky u hlodavců a králíků, které jsou jinak jen velice obtížně dosažitelné.
Ústředním přístrojem je na zubní sále pochopitelně stomatologická jednotka, jejíž mikromotor a turbína jsou za použití speciálních nástavců a brusných kotoučů využívány pro potřeby stomatologického ošetření drobných savců. Samozřejmostí je také kompletní chirurgické instrumentárium, speciální nástroje určené pro extrakci zubů a různé typy rozvěračů, včetně fixačního stolečku pro králíky a větší hlodavce (morčata,činčily), který výrazně zlepšuje přistupnost a přehlednost kaudálních úseků dutiny ústní.
Stomatologie se týká také fretek, přestože problémy v dutině ústní šelem jsou zcela odlišné od herbivorních drobných savců. Nejčastějším zákrokem je v tomto připadě odstraňování zubního kamene, leštění zubů a ošetření fraktur zubních korunek (zcela nejběžněji fraktury korunek špičáků).
Obavy z anestezie jsou v medicíně drobných savců velmi často skloňovaným tématem. U majitelů mnohdy vyvolává nutnost provedení vyšetření či zákroku v anestezii velké obavy. Proto děláme maximum pro zajištění bezpečné anestezie a následného probouzení pacientů a dodržujeme nejmodernější postupy. Neodmyslitelnou součást proto představuje přístroj na inhalační anestezii (isofluran) včetně generátoru kyslíku.
Pro diagnostiku je využívaná sedace s inhalační anestezií, která umožňuje velmi rychlé probouzení pacienta.
Při náročnějších zákrocích je u každého pacienta také zajištěn kanylou venózní přístup a dýchací cesty pomocí intubace. Samozřejmostí je rovněž monitoring vitálních funkcí v průběhu anestezie (EKG, pO2, kapnometrie, teplota). Vytápění operačního stolu je zabezpečeno elektrickou topnou dečkou. Při probouzení jsou pacienti umístěni v inkubátoru, kde je možné monitorovat životní funkce. Inkubátor lze napojit na oxygenátor a zvýšit tak saturaci kyslíku.
Nádorová onemocnění jsou u malých zvířat častá a v mnoha případech léčitelná.
Naším cílem je pokud možno kompletní vyléčení pacienta odstraněním primárního nádoru, ale také současné zachování plnohodnotné a důstojné kvality jeho života.
Každé terapii nádorového onemocnění předchází důkladné klinické vyšetření (onkologický screening). Toto vyšetření má za cíl jasně definovat rozsah nádorového onemocnění, zhodnotit celkový klinický stav pacienta a případně detekovat metastázy nádoru v jiných orgánech. Standardně při tomto vyšetření provádíme rentgenologické vyšetření plic, sonografické vyšetření dutiny břišní, krevní testy a cytologické vyšetření aspirátu z tumoru.Při nejednoznačném nálezu odebíráme před operací z tumoru biopsii na histopatologické vyšetření. Biopsie mohou být odebrány neinvazivní technikou (např. pod ultrasonografickou nebo endoskopickou kontrolou), miniinvazivní technikou (např. pomocí laparoskopie) nebo invazivně chirurgickou incizí.
V indikovaných případech provádíme na zhodnocení rozsahu a invazivity onemocnění či vyloučení metastáz počítačovou tomografií (CT).
Před každým diagnostickým krokem s klientem podrobně diskutujeme přínos daného vyšetření a náklady s tím spojené. Respektujeme, aby zvolená terapie byla přínosná pro pacienta a zachovávala kvalitu jeho života, ale také jeho okolí, tedy majitelů zvířete, respektive dalších členů rodiny, ve které pacient žijí.U solidních tumorů je vždy snaha o jejich kompletní odstranění. Pokud není možné nádor kompletně odstranit, lze zvolit v krajních případech kompromisní řešení, kdy se odstraní pouze část nádoru, čím zvířeti ulevíme od bolesti a diskomfortu (paliativní zákrok).
Chemoterapie pak patří mezi absolutně rutinní terapeutické postupy u mnoha onkologických onemocnění. Zcela nejčastěji je využívána u různých forem lymfomu u fretek.Pro mnoho klientů je termín chemoterapie často odstrašující, zvláště když víme, jak obtížně snáší cytostatickou léčbu humánní pacienti. Naštěstí je chemoterapie v absolutní většině případů velice dobře tolerována a případné vedlejší účinky jsme schopni pomocí podpůrné léčby držet pod kontrolou bez viditelného utrpení pro pacienta. Ve většině případů během chemoterapie majitelé nepozorují žádné nebo minimální zdravotní změny na svém zvířeti (občasná ztráta chuti k jídlu či průjem). Chemoterapie je tedy legitimním a dobře tolerovaným terapeutickým nástrojem pro naše onkologické pacienty.
Veterinární klinika Bílá Hora © 2014. Všechna práva vyhrazena
Čistovická 413/44, 163 00 Praha 6, CZ
Tel.: (+420) 235 322 829, Mobil: (+420) 775 322 829